Któż jak nie Ty, Panie
Pod hasłem Któż jak nie Ty, Panie w dniach 10 – 12 lutego 2023 roku w Ośrodku Rekolekcyjnym „KANA” Domowego Kościoła w Czarnej Sędziszowskiej odbyły się rekolekcje trzeźwościowe przeznaczone dla osób uzależnionych, współuzależnionych i dorosłych dzieci alkoholików (dda). Miały one na celu pogłębienie relacji z Bogiem tych, którzy mają świadomość problemu z uzależnieniem własnym lub osób najbliższych. Rozpoczęły się one zawiązaniem wspólnoty oraz Eucharystią, którą sprawował Diecezjalny Duszpasterz Trzeźwości i Osób Uzależnionych, ks. Grzegorz Kot. W swojej homilii ksiądz nawiązał do Księgi Rodzaju i istoty grzechu pierwszych rodziców, gdzie grzech pojawia się symbolicznie jako dojrzały owoc – coś wysoce atrakcyjnego i kuszącego. Zauważcie jak diabeł wchodzi w dialog z człowiekiem. On nie mówi do Ewy „zerwij ten owoc”. On ją prowokuje do rozmowy: „czy to prawda, że Bóg wam zabronił …? Całkiem inaczej formułuje pytanie, aby nawiązać dialog. Jak zaczynasz dialogować ze złem – giniesz. Jeżeli więc bagatelizujesz symptomy uzależnienia – wchodzisz w dialog ze złem i przegrasz. (…) Roztropność polega na tym, żeby słuchać Boga. W piątkowy wieczór został przeprowadzony mityng zamknięty Al Anon dla osób współuzależnionych i dda, który poprowadziła Katarzyna. Dla pozostałych uczestników rekolekcji był to czas na wspólne rozmowy, wymianę doświadczeń oraz nawiązanie bliższych relacji, bez których trudno o szczerość i otwartość podczas spotkań w małych grupach.
Pierwsze spotkanie w grupach odnosiło się do Psalmu 32,5-7 – Grzech mój wyznałem Tobie Panie, gdzie staraliśmy odpowiedzieć sobie na pytanie jakie wydarzenie stało się przełomem w moim życiu? Drugie spotkanie oparte zostało na psalmie 90,13-17/ czy w Chrystusie upatruję nadziei na zmianę swojego życia i starliśmy się podzielić swoimi doświadczeniami w poszukiwaniu przez modlitwę i medytację coraz doskonalszej więzi z Bogiem, prosząc jedynie o poznanie Jego woli wobec nas i o siłę do Jej spełnienia. Trzecie spotkanie odnosiło się do Księgi Syracha (Syr 15,15-20), w którym czytamy: Jeżeli zechcesz, zachowasz przykazania, a dochować wierności jest Jego upodobaniem. Pan Bóg oczekuje od nas miłości prawdziwej, bezinteresownej i pełnego zaufania. Podczas tego spotkania zastanawialiśmy się nad pojęciem wolności i jej postrzeganiem w kontekście uzależnienia.
W sobotę 11 lutego w Dniu Chorego i Święta Najświętszej Maryi Panny z Lourdes wybrzmiał głos uzależnienia od alkoholu jako choroby nieuleczalnej, która wymaga podjęcia skutecznego działania prowadzącego do całkowitej abstynencji. Przyjdź do Matki Bożej i wtul się w Jej ramiona i pozwól sobie doświadczyć Jej matczynej obecności – mówił w homilii podczas Eucharystii ks. Grzegorz. Główną Patronką Krucjaty Wyzwolenia Człowieka jest właśnie Niepokalana Matka Kościoła, w której członkowie krucjaty widzą wzór osoby ludzkiej w pełni wyzwolonej i wolnej, bo całkowicie przez bezinteresowną miłość oddanej Chrystusowi i dziełu zbawienia ludzi. W Krościenku na Kopiej Górce spod Jej stóp wypływa źródełko, które symbolizuje źródło nowego życia, bo ono pochodzi od Jej Syna – Jezusa Chrystusa.
W Godzinie Miłosierdzia Bożego udaliśmy się do Sędziszowa, gdzie przy ul. Jodłowej ma powstać Ośrodek Profilaktyczno – Terapeutyczny, aby tam odmówić Koronkę do Bożego Miłosierdzia i tym samym omodlić to całe, po ludzku sądząc trudne przedsięwzięcie. Dla Boga jednak nie ma rzeczy niemożliwych. Na zakończenie dnia po mityngu otwartym AA prowadzonym przez Tadeusza, oddaliśmy się w kaplicy medytacji przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. To czas na całkowite oddanie się Panu Bogu, Jego woli.
Podczas niedzielnej Eucharystii 7 osób podpisało deklarację przystąpienia do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, jako wyraz dojrzałości chrześcijańskiej i uczestnictwa w programie ewangelizacyjnym zainicjowanym przez ks. Franciszka Blachnickiego w 1978 roku. Była to wówczas odpowiedź na apel Papieża Polaka, aby „przeciwstawiać się wszystkiemu co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa”.
Znalazł się też czas aby zapoznać się z działalnością sióstr elżbietanek, które w Betlejem od 2010 roku prowadzą Home of Peace (Dom Pokoju) – sierociniec dla dzieci z najuboższych i trudnych rodzin chrześcijańskich. Mogliśmy wesprzeć to misyjne dzieło poprzez zakup przedmiotów kultu religijnego wyrabianych przez rodziny chrześcijańskie Palestyny.
Dziękujemy kapłanom za ich posługę podczas rekolekcji w osobach księży Grzegorza i Marcina, wszystkim posługującym: animatorom grup, organiście Adamowi a szczególnie instruktorkom terapii uzależnień Alince i Ani. Cieszymy się bardzo z tego powodu, że możemy realizować spotkania rekolekcyjne w ramach Diecezjalnego Duszpasterstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. Po raz kolejny przekonaliśmy się co do szczególnej wartości naszej wspólnoty, otwartości i wzajemnej życzliwości jej członków. Bogu niech będą dzięki.
Świadectwo uczestnictwa w rekolekcjach:
Oto jestem. Przychodzę, Panie bo mnie wołałeś …
Jestem dorosłym dzieckiem alkoholika i współuzależnioną żoną alkoholika, matką czwórki dzieci. Nie chciałam tu przyjechać, ale nie darowałabym sobie żadnej zmarnowanej okazji ratowania mego małżeństwa, mojej rodziny! Przyjechałam tu z mężem. Kilkanaście lat temu wybrałam go! Pokochałam! Nie chcę innego! Przyjechałam tu jak poranione zwierze w agonii, które już nawet nie ma siły wyć… Moje serce umarło, ale Bóg ma swój plan.
Dzięki ludziom, których Pan postawił na mej drodze tu, na tych rekolekcjach, dzięki ich świadectwu i rozmowach w grupach moim ciemnym grobowcu zapłonęły światełka nadziei. Złożyłam wszystko w ranie Serca Naszego Pana i czekam na zmartwychwstanie. Wiem,. Że dużo czasu musi upłynąć i ciężka praca przed nami obojgiem. Boże młyny mielą powoli, ale dokładnie i dają najlepszą mąkę na chleb życia. Matka Boże szepnęła „chwyć za różaniec i zaufaj”. Po Górze Kalwarii jest Góra Zmartwychwstania.
Chwała Panu za te rekolekcje i światło nadziei! Chwała Panu!!!
S.
