Serce wielkie nam daj!
W sobotę 17 czerwca br. odśpiewaniem hymnu Krucjaty Wyzwolenia Człowieka – Serce wielkie nam daj rozpoczęło się w Sali Papieskiej na Jasnej Górze spotkanie pątników 42 Ogólnopolskiej Pielgrzymki Apostolatu Trzeźwości pod hasłem „Ku trzeźwości z Kościołem”. Podczas powitania bp Tadeusz Bronakowski – przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości Konferencji Episkopatu Polski powitał wszystkich zebranych i wspomniał kard. Stefana Wyszyńskiego, wielkiego orędownika trzeźwości i abstynencji, który był internowany w Lidzbarku Warmińskim nieopodal Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Stoczku Klasztornym, o czym nie wiedział. Ks. biskup wskazał, że: problem alkoholowy dotyka wielu Polaków i dlatego – jak dodał – wierni podczas pielgrzymki będą przepraszać Boga za grzechy pijaństwa i prosić o łaskę uwolnienia od nałogów naszych rodaków.
Pierwszym punktem programu spotkani była konferencji ks. dr Marka Dziewieckeigo nt. „Nauczanie Kościoła o abstynencji jako wartości uniwersalnej”. Kościół w swoim nauczaniu broni przed zniewoleniem poprzez głoszenie zasad zawartych w tekstach Pisma Świętego. Uzależnienie od natręctw prowadzi do choroby w której osoba jest zakochana w swoim związku, który zabija. Oszukuje samego siebie, że nie ma problemu, problem mają wszyscy dookoła, lecz nie ja. Tym czasem człowiek uzależniony jest całkowicie wyzbyty uczuć wyższych. Nie reaguje na miłość ani cierpienie nie tylko w relacji międzyludzkiej ale również i w stosunku do samego Stwórcy. (…) Jakim lekarstwem dysponuje Kościół:
– dekalog – skuteczna, uniwersalna wartość, która nawołuje do trzeźwości;
– trzy przykazania miłości (?) – miłości Boga, siebie samego i bliźniego swego.
Jeżeli zachowujemy przykazania dekalogu i żyjemy w potrójnej miłości, wówczas dają one dar trzeźwości, bo abstynencja wynika właśnie z miłości do Boga Stwórcy, siebie i innych ludzi. Bóg nie zsyła na ludzi cierpienia, gdyż Bóg jest miłością. To sam człowiek zsyła na siebie uzależnienia przez swoją wolną wolę. Gdyby szedł drogą zaplanowaną przez Boga, do takiego zniewolenia nie doszłoby na pewno.
Po konferencji wszystkie grupy zaprezentowały się, a wśród nich również nasza 43 osobowa grupa z Diecezji Rzeszowskiej. Następnie uczestnicy pielgrzymki wzięli udział w Apelu Jasnogórskim i Mszy św. koncelebrowanej, sprawowanej przez ks. bpa. Tadeusza Bronakowskiego w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej, podczas której oprawę muzyczną przygotował zespół Rzeszowskich Wieczorów Uwielbienia. Podczas homilii bp. Bronakowski powiedział między innymi: przed nami wciąż „najświętszy i najcięższy bój z wadami narodowymi”. Przed nami wciąż walka z tym, co poniża nasz naród, co go zniewala oddalając od Chrystusa i Jego Kościoła. Przed nami wciąż ten najważniejszy egzamin – „egzamin z wolności”. Podkreślił też, że w dziele troski o trzeźwość narodu każdy jest potrzebny i ważny. Każde świadectwo wolności wewnętrznej przybliża nasz naród do zwycięstwa nad plagą nietrzeźwości. Każde zwycięstwo nad sobą i trwanie w Chrystusowej wolności ma wpływ na stan duchowy polskiego narodu. W Apostolstwie Trzeźwości nie tyle chodzi o chociażby najlepiej przygotowane i najlepiej przeprowadzone akcje, programy i projekty. One mają sens jedynie wtedy, gdy prowadzą do przemiany ludzkich serc, aby były coraz bardziej podobne do Serca Jezusa i Jego Matki. Po Eucharystii nastąpiło przekazanie sztandaru Apostolatu Trzeźwości dla Archidiecezji Poznańskiej. Dzień pierwszy pielgrzymki zakończyło czuwanie modlitewne w intencji trzeźwości narodu i rodzin, przygotowane i oprawione muzycznie przez zespół Dębickiej Grupy Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, prowadzonej przez Służebniczkę Dębicką – Siostrę Justynę Papież.
W niedzielę, 18 czerwca, o 7.30 wyruszyliśmy na Drogę Krzyżową na Jasnogórskim Wzgórzu. Rozważania Drogi Krzyżowej przygotowała ss. Justyna Papież – Służebniczka Dębicka, a oprawę muzyczną przygotował zespół muzyczny dębickiej grupy KWC. Pielgrzymkę zakończyła Msza św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 9.30 celebrowana przez ks. bp. Tadeusza Bronakowskiego. W homilii w nawiązaniu do liturgii słowa ks. biskup powiedział: Musimy zrozumieć, że liczebność i świętość powołań zależy od nawrócenia i odnowy moralnej całego narodu. Nasze gorliwe, wytrwałe modlitwy o liczne i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne muszą być poparte słuchaniem Bożego Słowa i życiem według zasad Chrystusowej Ewangelii. To jest warunkiem, abyśmy naprawdę stali się „królestwem kapłanów i ludem świętym”. Zwrócił też uwagę, że chociaż trudno w naszej Ojczyźnie nie zdawać sobie sprawy ze skali zagrożenia, to jednak są Polacy, którzy wbrew faktom twierdzą, że nie ma problemu, że ci, którzy nawołują do trzeźwości, chcą ograniczenia wolności innych. Źródłem takiej postawy jest bądź zła wola, bądź uleganie fałszywej wizji, że alkohol jest nieodzowny do szczęścia, do przyjaźni i akceptacji, czy do odpoczynku. To, że ta fałszywa wizja zadomowiła się w świadomości wielu Polaków jest skutkiem wiekowej pijackiej obyczajowości i wszechobecnej obecności alkoholu i jego reklamy w przestrzeni publicznej. Jeśli proces degeneracji narodu na skutek pijaństwa i alkoholizmu ma zostać zatrzymany, a Polska ma odrodzić się moralnie, ten problem musi zostać jak najszybciej rozwiązany. Na zakończenie uczestnicy pielgrzymki ponowiono Akt oddania Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Niepokalanemu Sercu Maryi.
Po Mszy św. odbyło się spotkanie diecezjalnych duszpasterzy trzeźwości i zakonnych referentów trzeźwości oraz przedstawicieli środowisk, wspólnot i bractw zaangażowanych w służbę na rzecz trzeźwości.
„Kościół podaje najpiękniejszy tytuł, motyw troski o trzeźwość, czyli tak naprawdę o wolność wewnętrzną każdego człowieka. Tym motywem jest miłość do Pana Boga, ale także miłość do bliźniego. Troska o trzeźwość narodu powinna być troską każdego człowieka dobrej woli. Każdy bowiem, kto jest wrażliwy na los poszczególnych osób, rodzin, całego społeczeństwa, zdaje sobie sprawę z tego, iż trzeźwość jest warunkiem życia w wolności, miłości oraz dobrobycie” – powiedział ks. bp Tadeusz Bronakowski.
Wojciech Trojanowski