W sobotę 8 czerwca, dokładnie w 45. rocznicę proklamowania przez Jana Pawła II dzieła Krucjaty Wyzwolenia Człowieka podczas I pielgrzymki Ojca Św., w Centrum Ruchu Światło-Życie Kopiej Górce w Krościenku nad Dunajcem zebrała się grupa pielgrzymów, aby uczcić tę rocznicę pieszą pielgrzymką do Kluszkowiec.
Nabożeństwo rozesłania poprowadził Moderator Generalny Ruchu Światło-Życie, który na wstępie przywitał pielgrzymów i wprowadził w to wydarzenie rozpoczynające nowy etap działalności Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego w walce o godność każdego człowieka. Wysłuchaliśmy Słowa Bożego z Księgi Sędziów o Gedeonie i jego zmaganiach z Madianitami (Rozdz. 7). W komentarzu do Słowa Bożego ks. Marek Sendek powiedział min. potraktujmy tę pielgrzymkę jak współczesną wyprawę wojenną w obronie najświętszych wartości, jaką jest każdy człowiek i jego godność.(…) Wskazał ponadto na wciąż narastający problem uzależnień nie tylko od środków psychoaktywnych (alkohol, narkotyki, dopalacze itp.), ale również behawioralnych (hazard, pornografia, media społecznościowe i wiele innych). Po krótkiej modlitwie i błogosławieństwie około 250 osobowa grupa pielgrzymów udała się na 12 kilometrową trasę do polany przy wąwozie papieskim w Kluszkowcach. Trasa pielgrzymki wiodła gminnymi drogami i szlakami turystycznymi przez Grywałd wśród pięknych krajobrazów obudzonej już do życia zieleni, gdzie mieliśmy możność obejrzeć szczyty pasma Gór Pienińskich i zaśnieżone jeszcze szczyty Tatr. Szlak Papieski został otwarty w 33. rocznicę pobytu w tym miejscu kard. Karola Wojtyły, który 9 lipca 1978 r., z inicjatywy Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, sprawował Mszę św. podczas oazowego dnia wspólnoty Ruchu Światło-Życie na polanie przy kamieniołomie.
W tym czasie kilkuosobowa delegacja udała się do Nowego Targu, gdzie na placu przy lotnisku w 2001 r. powstał pomnik Jana Pawła II, upamiętniający liturgię sprawowaną pod przewodnictwem papieża w obecności miliona wiernych z całej Polski południowej, Słowacji oraz Węgier.
Przed rozpoczęciem Eucharystii w kamieniołomie wysłuchaliśmy świadectwa członkini Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła Aleksandry Redy, która była świadkiem spotkania Biskupa Krakowskiego z młodzieżą jako 19 letnia uczestniczka oazy młodzieżowej. Eucharystii w koncelebrze kilkunastu księży przewodniczył i homilię wygłosił Moderator Krajowy KWC ks. Jarosław Błażejak. Eucharystia rozpoczęła się śpiewem pieśni „Zwiastunom z Gór”. Ks. Piotr Kulbacki przypomniał słowa Jana Pawła II wypowiedziane na nowotarskim lotnisku: „Chcę wam przypomnieć, gdzieśmy tę piosenkę razem śpiewali. Było to na skarpie w Kluszkowcach i ufam, że mi ją jeszcze kiedyś zaśpiewacie w Rzymie„.
W swej homilii ks. Jarosław Błażejak skupił się na problemie starzejącej się wspólnoty Kościoła, oraz miejscach gdzie szukać Jezusa. Na świecie przybywa chrześcijan, ale nie u nas, w Europie czy Ameryce. Chrześcijan przybywa na wschodzie: w Azji i w Afryce. (…) Młodzi mają swoje sprawy w tym czasie gdy starsi się modlą. I teraz co my możemy zrobić w tej sytuacji?. Popatrzmy na ojca syna marnotrawnego. Ten ojciec zawsze jest przedstawiany a dobrym świetle. Czy ten ojciec nie stworzył odpowiednich warunków dla swoich dzieci? Stworzył. A pomimo to, któryś poszedł, ale miał do czego wrócić. I w tym tkwi sedno miłości Bożej do człowieka, który posiadając wolną wolę, zawsze gdzieś zboczy i odejdzie w grzech, uzależnienie, niewolę. Jednak zawsze ma możliwość powrotu.
Po Agapie zebraliśmy się w Wieczerniku na Drodze Krzyżowej z rozważaniami o tematyce uzależnień oraz świadectwami przynależności do wspólnoty Krucjatowej.
Wieczorem wysłuchaliśmy koncertu Roberta Cudzika, włączając się do śpiewu znanych wszystkim piosenek i pieśni oazowych.
W drugi dzień pobytu na Kopiej Górce podczas Godziny Odpowiedzialności i Misji, ks. ksiądz Marek Sędek mówił, że wiara musi stać się kulturą we wszystkich wymiarach życia i nawiązał do tematu roku pracy ”Powołani do misji”. Czujmy się powołani, jako uczniowie i świadkowie Chrystusa, który jest Drogą, Prawdą i Życiem.
Następnie Arcybiskup Adam Szal podczas sprawowania Eucharystii dokonał błogosławieństwa Kaplicy pw. Niepokalanej Matki Kościoła i Ołtarza w obecności nowego wójta Krościenka Stanisława Tkaczyka, pielgrzymów, oraz autora projektu wnętrza kaplicy prof. Karola Padyny. Urzeczywistniła się wizja Sługi Bożego ks. Franciszka, że tu kiedyś nad Wieczernikiem powstanie Kościół pw. Niepokalanej Matki Kościoła. Słońce wpadało przez witraże i powietrze było gęste od wzruszeń. Ksiądz Arcybiskup, w swej homilii nawiązał do Kaplicy Cudów zarówno w Jerozolimie jak i w Przemyślu i życzył wszystkim tym, którzy tu będą przebywać na modlitwie, aby to też była taka Kaplica Cudów.